TRAVELROME THROUGH MY LENS


 Colosseum

 Fontana di Trevi

Forum Romanum

 Forum Romanum

 Pantheon

Place where I stayed :

 Grottamare

Grottamare
IN LOVE WITH MILANGalleria Vittorio Emanuele II
VIDEO
Pred pár týždňami som navštívila Miláno a rozhodla som sa napísať článok o tom, čo sa oplatí vidieť, kde nakupovať a pod. Možno sa moje tipy budú niekomu z Vás hodiť. Pripájam aj video – Miláno cez deň a v noci a zopár fotiek. Snáď sa mi podarilo zachytiť tú úžasnú atmosféru a krásnu architektúru. Koniec koncov myslím, že nadpis hovorí za všetko.:)


Pamiatky
Keď navštívite Miláno, určite sa choďte pozrieť na Piazza del Duomo, ktoré je nádherné. Treba sa však obrniť trpezlivosťou, pretože na každom kroku, za každého počasia a v ktorúkoľvek hodinu:) narazíte na podnikavé domáce obyvateľstvo, ktoré vycítilo potenciál mesta a bude sa Vám snažiť  predať  všetko od ruží, dáždnikov, fotografií , tzv. ,,gút lak brejslets“, až po zrno, ktorým môžete kŕmiť  holuby na námestí. Po zotmení sú v ponuke fosforeskujúce neidentifikovateľné lietajúce objekty.  (pozri video).
Vedľa katedrály Duomo sa nachádza komplex Palazo Reale, v ktorom je reštaurácia, múzeum, atď. Takisto sa mi páčili mohutné staré hradby Castello sforzesco s nádhernou vstupnou bránou a fontánou. Ďalej sme videli Arco della Pace či legendárne Teatro alla Scala. Neďaleko od centra sa nachádza aj kostol S. Babila.

Doprava
Z hlavného milánskeho letiska Malpensa sme do centra mesta išli vlakom.  Cesta trvá približne 45 minút. Po meste sme chodili prevažne peši, aby sme mohli nasávať atmosféru mesta.:) Robím to tak v zahraničí takmer vždy, aby som z mesta videla čo najviac a hromadnú dopravu používam iba v najnutnejších prípadoch. Metro jazdí pomerne často a lístok nás vyšiel asi na päťdesiat centov.

Ubytovanie
 Mali sme šťastie a boli sme ubytovaní priamo v centre mesta. A ako bonus sme z okna mali výhľad na jednu z najškaredších budov sveta:) – Torre Velasca  (pozri foto).

Kuchyňa
Nejdem tu písať o tom, aká ja talianska kuchyňa vychýrená a obľúbená, lebo to je predsa jasné:) Potešilo ma, keď sme natrafili na malú pizzeriu v blízkosti hotela, kde boli ceny pizze porovnateľné s našimi, akurát tá pizza bola tak desaťkrát lepšia. Treba počítať s tým, že niektoré reštaurácie si účtujú aj tzv. cover charge, takže okrem jedla platíte určitú stanovenú čiastku aj za obsluhu.

Nákupy
Pre všetkých, ktorí nemajú hlboko do vrecka bude na nákupy  ideálna Galeria Vittoria Emanuela II, kde nájdete tie najznámejšie butiky ako Prada, Louis Vuitton, a pod. Ja som navštívila nákupnú ulicu Corso Buenos Aires, ktorá mi pripomínula londýnsku Oxford Street. Nachádzajú sa tu aj obchody, ktoré poznáme aj u nás, ako napríklad Bershka, Zara, Stradivarius, s tým rozdielom, že  ponuka tovaru je oveľa širšia ako doma. Čo sa týka kozmetiky, veľmi ma zaujala značka Kiko Milano, ktorá má v ponuke krásne odtiene rúžov či lakov na nechty. Nakupovať sa dá aj priamo  v centre  na Via Torino alebo v nákupnom centre Coin. Veľa ľudí odporúča navštíviť aj miestne trhy, nám však na ne už nezvýšil čas.

Verdikt :)
Keď budete mať možnosť, určite Miláno navštívte. Mňa nesmierne očarilo a dokonca sa mi páči ešte viac ako Londýn, a to už je čo povedať. Páči sa mi atmosféra mesta, malé kaviarničky, to, že keď sedíte v reštaurácii a máte pocit, že pri vedľajšom stole sa už-už strhne bitka, o chvíľu s úľavou zistíte, že to sa len tak nahlas rozprávajú:), ich povestný výborný vkus v obliekaní  a to, že nikto sa nikam neponáhľa. (čo môže byť na škodu, keď potrebujete niečo rýchlo vybaviť, ale to je pri všetkých tých plusoch úplne zanedbateľné). Piazza Cordusio


  Duomo


Arco della Pace

 Reštaurácia pri Galleria Vittorio Emanuele II

 Galleria Vittorio Emanuele II

 Socha na Piazza del Duomo

 Galleria Vittorio Emanuele II


Torre Velasca